Tüketiciye Yüksek Faizle Kredi Veren Bankalara Tazminat Davası Açılması

 

Rekabet Kurulu tarafından 12 bankanın kartel oluşturduğuna dair verilen karar, Danıştay tarafından da hukuka uygun bulunmuştur. Böylelikle bahse konu bankalar müşterilerine, 21 Ağustos 2007 ve 22 Eylül 2011 arasında, yüksek faizli krediler sunmuşlardır. Bu tarihlerde 12 bankanın herhangi birisinden mevduat, kredi ve kredi kartı hizmeti alan tüketiciler, suni şekilde oluşturulan kartel faizi oranı sebebiyle zarara uğratılmışlardır. Buna karşın tüketiciler, ortaya çıkan zararlarının 3 katı oranında tazminat davası açma hakkına sahiptirler. Nitekim bankalar, tüketicilerden fazladan almış oldukları faizleri üç katı oranında tekrardan tüketiciye ödemek zorunda bırakılmışlardır.

Kredi miktarları ve fazladan ödenen faiz miktarlarına örnek vermek gerekirse, ilgili bankalardan 200 bin TL tutarında ve 120 ay vadeli konut kredisi çekildiğini varsayalım. Yüzde 1,0 faizle (serbest piyasa için kabul ettiğimiz yasal faiz oranı) kredi çekildiği takdirde toplam borç miktarı 344 bin 330 TL’ye tekabül etmektedir. Yüzde 1,15 faizle (kartelden dolayı suni olarak belirlenen faiz oranı) kredi çekildiği takdirde borç miktarı toplam 369 bin 759 TL’ye tekabül etmektedir. Tüketiciden fazladan alınan faizin 200 bin TL’lik 120 ay vadeli konut kredisine yansıyan tutarı, 25 bin 429 TL’ye tekabül etmektedir. İşte bu kartel faizinin oluşturduğu fark tutarının 3 katı oranında tazminat verileceği hesaplandığında, 200 bin TL kredi çeken bir vatandaşın 76 bin 287 TL tazminat kazanabileceğini ifade edebiliriz.

Taşıt kredisinde ise kartel faizinin ortalama 0,12 olduğu hesaplandığında ise yaklaşık 80 bin liralık, 48 ay vadeli kredide kazanılacak miktarın 10 bin TL civarında olduğu hesaplanmaktadır.

Sonuç olarak vurgulanan tarihlerde kredi kullanan tüketicilerin haklarını korumaları ve kendilerinden hukuka aykırı olarak alınan fazla faizleri üç katı oranında almalarını tavsiye etmekteyiz.

***

Av. Anıl Coşkun,

www.anil-coskun.com

info@anil-coskun.com  

 

Web sitemizdeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Av. Anıl Coşkun’a aittir. Tüm makaleler hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemizdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz bir şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.